Vse o domenah
| Članek je bil prebran 1.704 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Čeprav se marsikdo zmrazi, ko sliši izraze domene, strežniki ipd., pa so pravzaprav ravno domene tiste, ki nam, navadnim uporabnikom spleta, poenostavljajo življenje. Vsaka naprava (npr. vaš domači računalnik), ki je neposredno povezana s spletom, ima svojo šifro. To šifro imenujemo njen IP naslov in navadno izgleda nekako takole: 192.0.46.12. Nihče izmed nas si najbrž ne bi bil sposoben zapomniti velikega števila tovrstnih naslovov, zato pa nam delo olajšajo domene.

Riba, ki ugrizne mucoKo želimo tako dostopati do neke spletne strani, v iskalnih ne vtipkamo IP naslova, temveč zadevo poenostavimo tako, da vtipkamo domeno – torej ime oziroma naslov spletne strani. Domena je torej oznaka oziroma ime, ki kaže na določen IP naslov. Domene so lažje zapomnljive in precej bolj deskriptivno opišejo, kaj se na neki strani nahaja, npr. »vrtnarstvo-novak.si«. Vsaka domena je ena in edina. Ko je enkrat registrirana, postane zasedena in za druge nedostopna. Domeno je torej najprej potrebno registrirati. Navadno se domeno registrira za obdobje enega leta, nato pa se njeno registracijo obnavlja. Ko je domena vaša, ste njen edini lastnik, hkrati pa ste tudi edini, ki razpolaga z njo. Domeno lahko tudi prenesete na drugega registrarja, lahko pa jo tudi spremenite, če menite, da vas vaše stranke po obstoječi domeni ne prepoznajo oziroma ne najdejo. Kot lastnik domene lahko tudi spremeniti, na kateri strežnik oziroma IP naslov bo domena usmerjena.

Domena je sestavljena iz črk in številk – uporabljajo se črke od a do z in številke od 0 do 9. V niz znakov, ki tvori posamezno domeno, lahko umestite tudi vezaj. Domena se zaključi s končnico (.si, .net, .com ipd.), ki je odvisna od dejavnosti in vsebine strani, na katero napotuje.

© 29. 03. 2024 - protectech. Oglaševanje.