Vse o brazgotinah
| Članek je bil prebran 1.383 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Vsaka kožna rana se celi s procesom brazgotinjenja. Vsaka rana potrebujejo počitek in previdno ravnanje. Po operativnih posegih se je potrebno izogibati  fizičnim naporom. Skrbite za uravnoteženo prehrano, ki naj vsebuje dovolj beljakovin in vitaminov. V kolikor se rana nahaja na zgornji okončini, si jo namestite v trikotno ruto na tak način, da bo podlaht v višini srca. Če se rana nahaja na spodnji okončini, le-to podložite z blazino in počivajte. Po operativnem posegu je možno pričakovati nekaj bolečin. V primeru bolečin se priporoča uporaba  paracetamol ali nesteroidne antirevmatike (Lekadol, Daleron, Brufen, Nalgesin,..), v kolikor ta zdravila dobro prenašate in na njih niste alergični. Aspirina se izogibajte, saj lahko povzroči krvavitev iz rane. Različne človeške rase tvorijo različne brazgotine. Pri starejših so brazgotine manjše kot pri mlajših ljudeh. Če deluje na zašito tkivo sila, ki tkivo vleče narazen, bo brazgotina širša. Brazgotina bo manj vidna na mestih , kjer je tanjša koža. Plastični kirurgi so seznanjeni še s številnimi drugimi dejavniki, ki vplivajo na tvorbo kožnih brazgotin. Proces tvorbe kožnih brazgotin znanstveno še ni popolnoma raziskan, zato številna navodila in metode za zmanjševanje kožnih brazgotin temeljijo le na izkušnjah.

Poznamo več vrst brazgotin:

ContrakelRožnate – eritematozne brazgotine tu je brazgotina vijolična ali rdeča, sijoča in ploščata ter sledi predelu poškodbe. Na mestu poškodbe se celice, ki tvorijo nova kolagenska vlakna (fibroblasti), zgostijo. Sproščajo se angiogeni dejavniki, kispodbujajo nastanek novih žil, zaradi česar so vse brazgotine v začetni fazi celjenja rožnate. Včasih se rdečina ohrani dlje kotleto dni, saj so v brazgotini, v novem kolagenu, ujete žilice.

Pigmentirane brazgotine-največkrat jih je opaziti pri temneje pigmentiranih posameznikih; nekatere sčasoma zbledijo.

Atrofične brazgotine-nastanejo po akutnem vnetju (na primer pri cističnih aknah, po noricah …) ali po poškodbi kože. Zaradi vnetja v koži pride do stanjšanja usnjice. Prve tedne je opaziti rožnate, nekoliko uleknjene predele kože, ki pa po nekaj mesecih, zbledijo: postanejo svetlejše od okoliške kože, sijoče in nagubane.

Hipertrofične brazgotine-na videz izbočene, rožnate ali vijolične, na otip čvrstie brazgotine, ki zaradi povečane tvorbe vezivnih vlaken nastanejo že v prvem mesecu po poškodbi kože. Tretjina tistih, ki imajo takšno brazgotino, toži o srbenju in pekočini. Največkrat nastanejo na predelu ramenskega obroča (nad prsnico, na ramenih, na zgornjem delu hrbta)

Kelodi– Oblikujejo se lahko tudi več let po nastanku rane ali celo spontano, brez predhodne poškodbe. Včasih jih opazimo pri posameznikih z aknami, največkrat na predelu ramenskega obroča, na obrazu, ušesnih mečicah … Pod mikroskopom so opazni zadebeljeni, neurejeni snopi spremenjenih kolagenskih vlaken. Tovrstni vozlički praviloma srbijo, so občutljivi in pečejo.

Na razpolago v lekarnah so številne vrste krem in mazil, ki pomagajo zmanjševati vidnost brazgotin, med drugimi je zelo učinkovita krema Contrakel. Priporoča se jo po operacijah in poškodbah, opeklinah in ozeblinah, brazgotinskih ostankov po zdravljenju aken, in tudi pri zastaranih brazgotinah. Njena sestava omogoča preprosto masiranje poškodovanega dela kože, kar je izrednega pomena.

© 19. 04. 2024 - protectech. Oglaševanje.