Menopavza in vnetje nožnice
| Članek je bil prebran 1.622 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Menopavza obeležuje prenehanje menstruacije in je pomembno, a tudi stresno obdobje v življenju ženske. S sabo prinese spremembe, ki ne le preoblikujejo telo, ampak vplivajo tudi na psihološko stanje in hkrati tudi na partnerski odnos. V nadaljevanju predstavljamo, do kakšnih sprememb lahko pride v tem obdobju in tudi do kakšnih motenj ter kako ravnati v tem primeru.

Znaki menopavze in kaj se dogaja s telesom v tem času

Hormonske spremembe, vezane na menopavzo, se lahko pričnejo že kmalu po 40. letu starosti. Faza izostajanja menstruacije traja v povprečju 10,2 leti in jo na začetku označujejo naslednji znaki : nočno potenje, vročinski valovi, suha nožnica, nenadne spremembe razpoloženja itd.

V strokovnem smislu poznamo tri vrste menopavze. Če se prične po naravni poti, nastopi med 45. in 55. letom in traja od pet do deset let. Prehod je postopen in nima nujno večjega vpliva ali drastičnega vpliva na telo. Če nastopi že pri tridesetih letih oz. zgodnjih štiridesetih in se zaključi že v zgodnjih štiridesetih letih, ji rečemo, da je prezgodnja. Običajno jo povzroči bolezen, stres, pretirano ukvarjanje s športom … V tem primeru lahko ženska potrebuje hormonsko zdravljenje, saj ji količina estrogena strmo upade. Tretjo vrsto, umetno sproženo menopavzo, povzročijo zdravstveni posegi v telo, kot so kemoterapija, obsevanje, odstranitev jajčnikov ipd. [1]

Težave v času menopavze

Menopavzo spremlja kombinacija simptomov, ki niso vedno prijetni. Na primer zmanjšana učinkovitost, motnje koncentracije in spanja, depresija, povečanje telesne teže, še posebej okoli bokov in trebuha, suha koža in suha sluznica, bolečine med spolnim odnosom, manjši libido itd.[2] Vse te težave lahko pri ženski povzročijo frustracije in vir slabega počutja.

Že omenjeno pomanjkanje estrogena stanjša sluznice. To se kaže v očeh, ki so bolj suhe in tudi v suhosti nožnice. Slednje pomeni tudi zmanjšanje laktobacilov, ki nožnico varujejo pred škodljivimi mikroorganizmi. Zato se med drugim poveča možnost za okužbe. Pri zdravi nožnici, kjer so dobri in slabi mikroorganizmi v ravnovesju, je raven kislosti okolja v nožnici ravno pravšnje. Če pa se to ravnovesje poruši, lahko pride tudi do vnetja nožnice, bakterijskega ali pa glivičnega. Zanj je značilen izcedek. Če je tekoč in smrdi po ribah, gre lahko za bakterijsko vnetje. Če nima vonja in je bolj bel ter podoben skuti, gre lahko za glivično vnetje.[3] 

Kaj lahko pomaga?

V prvi fazi, ko želite predvsem čimprej omiliti srbečico, lahko posežete po kremi ali vaginalnih kapsulah, ki so na voljo v lekarni, brez recepta. Tukaj  lahko pridobite več informacij o kremi in kapsulah ter njihovem vplivu na vnetje nožnice.

Je pa hkrati treba spremeniti tudi način življenja. Več se gibajte ter izvajajte Keglove vaje, priporočljivo je tudi nošenje zračnega perila in ohlapnejših oblačil. Partnerju je treba razložiti vzroke spremembe v našem razpoloženju, saj gre za težave, ki zagotovo vplivajo tudi na partnerski odnos. V času menopavze je na splošno treba upoštevati načela zdravega življenja in izboljšati svoje fizično in psihično počutje, zato da se tega obdobja ne boste spominjali po tem, da se vam je poslabšala kvaliteta življenja, temveč izboljšala.

[1] https://diagnosticni-laboratorij.si/prezgodnja-menopavza-hormonske-spremembe/

[2] http://pza.si/Clanek/Menopavza.aspx

[3] http://www.pomurske-lekarne.si/tocka-zdravja/bakterijska-ali-glivicna-vaginalna-okuzba

 

© 28. 04. 2025 - protectech. Oglaševanje.