Kaj storiti, ko se napenjanju pridruži tudi napihnjen trebuh?
protectech

Kaj storiti, ko se napenjanju pridruži tudi napihnjen trebuh?

| Članek je bil prebran 1.410 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Je tudi vas najprej nekaj časa mučilo napenjanje v želodcu, ki ste ga še nekako tolerirali (oziroma ignorirali)? Ko pa preide v napihnjen trebuh, je to že povsem druga dimenzija. Napihnjen trebuh je ne le vizualno ampak tudi fizično moteč. Odpenjanje gumba na hlačah pa ne pomaga, temveč je včasih treba celo zamenjati številko oblačil.

A kakšni so sploh vzroki, zaradi katerih nekoga v trebuhu napenja in vzroki, zaradi katerih ima nekdo drug napihnjen trebuh? Berite dalje.

Zakaj vas v trebuhu napenja?

Na pogostost odvajanja vetrov in njihovo sestavo lahko v veliki meri vpliva tudi mikrobiota. Črevesna mikrobiota je skupek mikroorganizmov, ki opravljajo številne pomembne naloge v telesu: vplivajo na imunski sitem, na prebavljanje hrane in na resorpcijo hranil ter predstavlja nekakšno pregrado pred naselitvijo bolezenskih bakterij.[1] Če se črevesna mikrobiota poruši, lahko pride do povečanega nastajanja in odvajanja plinov, in s tem tudi do napenjanja v trebuhu in napihnjenega trebuha.

Napihnjen trebuh je lahko posledica pretiranega raztezanja stene prebavil oz. pretiranega krčenja, pretakanja, izločanja plinov in bolečine v črevesju. Napihnjenost je težava sodobnega sveta in se pojavlja redno pri od 6 do 31 % ljudi.[2]

Tudi ne dovolj prežvečena hrana lahko vpliva na napenjanje in napihnjenost. Kadar se nam mudi ali pa, če jemo med hojo in ne razmišljamo o tem, kaj jemo, se lahko zgodi, da hrano ne prežvečimo dovolj ali pa, da jo goltamo. Če je ob tem hrana, ki jo uživate, polna sladkorja in maščob, se lahko zgodi tudi, da se v želodcu in tankem črevesju ne bo uspela docela razgraditi in bo neprebavljena prehajala v debelo črevo, kjer jo bodo razgradile bakterije, stranski produkt tega pa bodo plini.

Kako ‘zdraviti’ napenjanje in napihnjen trebuh?

Kot je razvidno iz zgornjega pisanja lahko na težave z napenjanjem in napihnjenostjo vpliva več dejavnikov: prehrana, stres, premalo gibanja in še kaj bi se našlo. Pri odpravljanju težav bo tako treba ukrepati na več področjih. Iz prehrane lahko izločite hrano,[3] ki se težje razgradi in povzroča nastajanje plinov: nekatero sadje (jabolka, marelice, hruške, breskve, slive…), mlečne izdelke, nekatero zelenjavo (fižol, brstični ohrovt, zelje, korenje, cvetača, čebula…). Pričnite se več gibati. Lahko pa preizkusite tudi probiotike v kapsuli (npr. Linex Forte), v katerih je vsebnost probiotičnih bakterij dovolj velika in ki vam lahko pomagajo uravnovesiti črevesno mikrobioto in posledično lahko pomagajo ublažiti težave z napenjanjem in napihnjenim trebuhom.

Opozorilo: Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

 

[1] https://sl.wikipedia.org/wiki/%C4%8Crevesna_flora

[2] Schmulson M & Chang L. Aliment Pharmacol Ther 2011; 33: 1071-1086.

[3] Pasqui F et al. J Gastrointestin Liver Dis. 2015; 24: 319-27.

© 28. 04. 2025 - protectech. Oglaševanje.